МИЛИ ПАРИ ПРАТЕТЕ ПРИЯТЕЛИ !

17.10.2009
Почти 3 месеца след встъпването си в длъжност, кабинетът на ГЕРБ погледна отвъд границите на своята смазвана все повече от кризата и „опоскана” финансово от предишното управление държава. След като ужасен установи първите реалности от драматичното икономическо наследство на тристранната коалиция и си даде ясна сметка, че време за губене няма, екипът на премиера Борисов в спешен порядък актуализира международния си график с работни визити в чужбина и гостувания в София на ключови представители на европейски партньорки на страната. За мото на тази хиперактивност би могла да послужи анекдотичната телеграма на закъсалия студент: „Мили пари пратете приятели!”
Въпреки очакванията знаковото първо посещение на новия министър-председател да бъде в Германия, която на пето място в списъка на чуждестранните инвеститори в България, премиерът Борисов и неговата делегация в началото на седмицата се озоваха в Париж. След като френският министър председател пое ангажимента да сондира френските компании „дали не биха имали интерес да се включат в проекта за АЕЦ „Белене”, а темпераментният президент

Никола Саркози хладнокръвно преглътна „мъжкото” признание,

че България нито е имала, нито може да намери цял милиард евро за двете напълно ненужни на военния флот френски корвети,  той отново потупа по рамото поредния български премиер на стълбите на Елисейския дворец с окуражителното „Каквото искате, ще ви помагаме…”. Отново, защото миналата година същото потупване на същото място беше получил и вече бившия премиер Станишев с почти същите думи:”Няма да ви подведем”, по отношение договорената уж доставка на виртуалните корвети, които все са още само на чертеж.
Отново странно, но първият официален гост на новото българско правителство се оказа италианският премиер Берлускони. Само седмица след като Конституционният съд на Италия свали имунитета му, а самият той за кой ли път се оказа в центъра на поредните скандали, в София българският държавен глава го декорира с орден „Стара планина”, а

правителството му даде своята „честна пионерска дума”

за строежа на газопровода „Южен поток”, в който италианският гигант ЕНИ е ключов партньор на руския „Газпром”.
Следващият висок гост в София се очаква да бъде испанският премиер-социалист Хосе Луис Родригес Сапатеро, с когото неговия десен колега Борисов ще трябва да намери общ европейски език най-вече в областта на бизнеса, а преди Коледа страната ще бъде домакин и на председателя на ЕП Йержи Бузек.
Засега оперативните контакти на официална София с Берлин се изчерпват главно с телефонни разговори между канцленката Меркел и премиера Борисов. Впрочем, планираното от доста време посещение на българският министър-председател в Берлин най-вероятно ще зависи от съдбата на АЕЦ „Белене” и германското участие в проекта. Тази съдба, както е известно, е в ръцете на сегашния кабинет. Или казано по-откровено, в неговите не съвсем свободни ръце…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *